آغاز پروژه تعمیرات اساسی (OVERHAUL) سیستم ترمز لکوموتیو ایران سفیر (ER24PC)

(دوشنبه 12 مهر 1395 ساعت 09:00)

 

با ورود و بهره برداری از نسل جدید لکوموتیوهای روز زیمنس مجهز به سیستم ترمز فوله به ناوگان ریلی کشور، تغییرات گسترده ای در این حوزه بوجود آمد. پس از اینکه این شرکت با استفاده از توان ساخت داخل پروژه ساخت 150 دستگاه سیستم ترمز را به پایان رساند، گامی مهم برای تحقق شعار تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی برداشته شد. هم اکنون یکی از ماموریتهای جاری این شرکت اجرای تعمیرات اساسی سیستم ترمز لکوموتیو ایران سفیر می باشد که به سفارش شرکت تعمیرات و توسعه بهره برداری ریلی مپنا (MRM) و برای نخستین بار و مطابق با استانداردها و دستورالعمل شرکت Faiveley transport در شرکت مپنا فوله پارس واقع در کارخانه این شرکت در کرج آغاز شده است. این شرکت با آگاهی از اهمیت عملکرد صحیح سیستم ترمز در ایمنی و سیر قطارها، اجرای این پروژه را پس از سازماندهي تيم پروژه با تامین تجهیزات لازم از جمله قطعات یدکی و همچنین پشرفته ترین Test Bench های موجود عملیاتی نمود. در این پروژه با توجه به اینکه پروسه های اجرای پروژه از مرحله ورود تا خروج محصول اورهال شده به شیوه ای سیستماتیک و در بالاترین سطح توسط کارشناسان داخلی و دانش فوله ترانسپورت انجام می شود، لذا سیستم ترمز اورهال شده به مدت سه سال از زمان تحویل گارانتی می شود. بطور کلی مشخصات اجرای این پروژه به شرح زیر می باشد.

 طبق قرارداد تعمیرات تعداد حداقل دو و حداکثر سه سیستم ترمزدر ماه که برای تمام 150 دستگاه لکوموتیو ایران سفیر قابل اجرا است.

 استفاده از قطعات یدکی اورجینال ساخت فوله ترانسپورت جهت تعمیر المانهای ترمز

 استفاده از ابزارهای مخصوص تعمیراتی که صرفا برای این منظور طراحی و ساخته شده است.

 استفاده از آخرین مدل از تست بنچهای خریداری شده به مبلغ بیش از 50 میلیارد ریال جهت تست تجهیزات تعمیر شده

 انجام تعمیرات هر یک از تجهیزات با تجهیزات خاص طراحی شده و سپس تست آنها در یک اتاق تمیز که بصورت اختصاصی برای این منظور ساخته شده است.

لازم به توضیح است که در حال حاضر مهمترین خبر برای شرکتهای فعال در حوزه سیستم ترمز اعلام این خبر باشد که با سرمایه گذاریهای انجام شده در تامین تست بنچهای با تکنولوژی بالا و منحصر به فرد مورد نیاز این پروژه، این شرکت قادر است تا علاوه بر اجرای پروژه های جاری خود با استفاده از این تست بنچها علاوه بر تعمیرات کلیه سوپاپهای ساخت فوله اقدام به تست کلیه سوپاپهای موجود در کشور با دیگر برندها در بالاترین سطح نماید. لذا شرکت فوله مپنا پارس این آمادگی و توانمندی را دارد تا از این پس خدمات خود را برای طیف وسیعی از بهره برداران ناوگان ریلی کشور گسترش دهد.

 

تهیه کننده گزارش:

مجتبی یعقوبی

کارشناس سیستم ترمز